تبلیغات
موسسه آسیب های اجتماعی ستایشگران - داروهای گیاهی یا شیمیایی ، کدامیک؟
موسسه آسیب های اجتماعی ستایشگران
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


وبلاگ موسسه آسیب های اجتماعی ستایشگران به شماره ثبت 174 واقع در زاهدان با اهداف کاهش آسیب و مواد مخدر ایدز که از جمله کارهای موفق این موسسه افتتاح اولین مرکز DIC (مرگز کذری معتادین ) جنوب شرق کشور تحت حمایت معاونت امور فرهنگی و پیشگیری بهزیستی س و ب ادرس مرکز زاهدان خیابان هیرمند شمالی بین هیرمند47 و 49 که این مرکز توانسته با تحت پوشش قراردادن بیش از 400 معتاد گذری در یه سال گذشته در یکی از محله ای محروم شهر زاهدان امار خوب و قابل توجهی از خود به جای گذارد . ضمنا تمام سوالات شما رادر مورد ایدز-اعتیاد-آسیب های اجتماعی- مهارت های زندگی - ترک اعتیاد - و بیماری ها جوابگو می باشد . تلفن های تماس : 05414508964 و همچنین در زمینه ترک اعتیاد و خدمات مشاوره ایی و حمایتی ویژه معتادین در شهر زاهدان به صورت رایگان همکاری مینماید

مدیر وبلاگ : عظیم جان آبادی
برخی از گیاهان دارویی در صورت مصرف همزمان با داروهای شیمیایی می توانند به شدت به سلامت فرد آسیب برسانند. بنابراین افراد برای مصرف آنها باید با پزشک مشورت نمایند.

سال ها از آن روزهایی که بیماری ها را با جوشانده های مادربزرگ ها درمان می کردند گذشته است، طی این سال ها بارها و بارها طب سنتی مورد بی مهری قرار گرفت، به طوری که حتی استفاده از دستورات حکیم باشی ها و عطارها برای مدتی طولانی به دست فراموشی سپرده شد.

اما طبیعت خاص کشور ما و غنی بودن از منابع طبیعی و گیاهان دارویی بی نظیر، باعث شد طی سال های اخیر پیشرفت های بسیار خوبی را در سطح آموزش و توسعه طب سنتی شاهد باشیم. این پیشرفت ها به حدی چشمگیر بود که حتی در سطح وزارت بهداشت و درمان، معاونت طب سنتی ایجاد شده و سیاستگذاری های بسیار جدیدی در این حوزه به وجود آمده است.

دکتر سید مهدی سجادی ، دبیرانجمن داروسازان ایران، با تأکید بر پیشرفت های چشمگیر کشورمان در استفاده از گیاهان دارویی طی سال های اخیر می گوید:

«تأسیس سلامتکده های طب سنتی و حضور پزشکان و داروسازان متخصص طب سنتی در این مراکز سبب ساماندهی و مصرف منطقی فرآورده های طب سنتی و گیاهان دارویی شده است.

مصرف داروهای گیاهی عوارض کمتری نسبت به داروهای شیمیایی در بیماران ایجاد می کند، اما بیماران باید از مصرف نابجا یا خودسرانه داروهای گیاهی پرهیز کنند

از نظر تولید و بسته بندی این فرآورده ها نیز پیشرفت های خوبی حاصل شده به طوری که در حال حاضر ایران درمیان 10 کشور اول تولیدکننده داروهای گیاهی در جهان قرار گرفته است. ساماندهی و نظارت بر عرضه این فرآورده ها در عطاری ها نیز از دیگر اقدامات سازمان غذا و دارو برای استفاده بهینه از این سرمایه ملی به شمار می رود.

البته بعضی تجویزها و تشخیص های غیراصولی در برخی از عطاری ها و مراکز غیرمجاز عرضه، باعث ایجاد عوارض و تداخلات درمانی بسیاری برای بیماران شده است.

تبلیغات فریبنده و تجویز محصولات ترکیبی نامشخص در قالب کپسول یا شربت می تواند سلامتی افراد را تهدید کند. از این رو لازم است از طریق رسانه های عمومی روشنگری بیشتری نسبت به مصرف فرآورده ها و ترکیبات غیرمجاز صورت پذیرد.

نگرش طب سنتی همواره دیدگاهی پیشگیرانه و سپس درمانی است، بنابراین در طب سنتی همه سعی و تلاش متخصصان، بر حفظ تندرستی و سلامتی بیمار معطوف می شود.

گیاهان دارویی و داروهای گیاهی دو تعریف و کاربرد مجزا دارند. گیاهان دارویی در طب سنتی بیشتر به منظور حفظ سلامتی، تندرستی و پیشگیری از بیماری ها مصرف شده و از لحاظ درمانی و طبی اثرات اثبات شده ای ندارند.

در صورتی که داروهای گیاهی به کمک عصاره ها و مواد مؤثر گیاهی و در ترکیب با مواد اولیه شیمیایی به صورت اشکال دارویی مختلف فرموله و بسته بندی می شوند و می توانند هنگام ابتلا به بعضی از بیماری ها اثرات درمانی مناسبی داشته باشند. این داروهای گیاهی حتی به عنوان داروی مکمل در کنار داروی اصلی بیمار نیز استفاده می شوند و تأثیر قابل توجهی در درمان بیمار و رفع عوارض بیماری خواهند داشت.

بنابراین، نکته مهم این است که مصرف گیاهان دارویی مشخصاً در درمان قطعی بیماری ها کاربرد اثبات شده ای نداشته و به این منظور باید داروهای شیمیایی، پیرو تشخیص پزشکان استفاده شوند.

مصرف داروهای گیاهی عوارض کمتری نسبت به داروهای شیمیایی در بیماران ایجاد می کند، اما بیماران باید از مصرف نابجا یا خودسرانه داروهای گیاهی پرهیز کنند.

همچنین در خصوص مصرف گیاهان دارویی نیز باید مقدار مورد نظر با دقت و آگاهی کامل تحت نظارت متخصصان طب سنتی استفاده شوند، زیرا در این موارد نیز مصرف خودسرانه گیاهان دارویی می تواند تداخلات یا محدودیت هایی برای بیماران به همراه داشته باشند که سبب کاهش اثربخشی داروها می شود.

تشخیص و تجویز پزشکان برای استفاده از داروهای گیاهی بسیار مهم و ضروری بوده و محل عرضه داروهای گیاهی صرفاً داروخانه ها خواهند بود و نباید آنها را از مکان های دیگر تهیه کرد.»

گیاهان دارویی را همزمان با داروهای شیمیایی مصرف نكنید

مصرف گیاهان دارویی همزمان با مصرف داروهای شیمیایی می تواند خطرات جبران ناپذیری برای سلامت افراد ایجاد نماید.
 
بر اساس تحقیقات صورت گرفته اکثر افراد از گیاهان دارویی در برنامه غذایی خود استفاده می کنند و آگاهی چندانی از اثر آنها بر روی داروهای شیمیایی مصرفی خود ندارند.
 
بررسی ها نشان می دهند، علاوه بر گیاهان دارویی برخی از ادویه ها و میوه ها نیز می توانند تاثیر داروهای شیمیایی را کم اثر و یا باعث تغییر خواص درمانی آنها شوند.
 
پژوهشگران مصرف گیاهان دارویی مانند، گیاه گل مینا، زنجبیل، سیر، سنبل الطیب و میوه گریپ فروت را همزمان با مصرف داروهای شیمیایی به شدت ممنوع اعلام کرده اند.
 
این نوع گیاهان دارویی به ویژه بر روی داروهای شیمیایی که در درمان بیماری هایی مانند فشار خون، بیماری های قلبی و عروقی، داروهای روانپزشکی و داروهای پیشگیری از بارداری به کار می روند می توانند تاثیر گذار باشند.
 
لذا پزشکان به افراد توصیه می کنند برای مصرف هر نوع گیاه دارویی و حتی سبزیجات و میوه ها در هنگام مصرف داروهای شیمیایی، با پزشک متخصص مشورت کنند.

گیاهان دارویی

6 باور غلط درباره داروهای گیاهی

در مورد مصرف داروهای گیاهی باورهای نادرستی وجود دارد که در اینجا تعدادی از آنها را بیان می کنیم.

1- داروهای گیاهی هیچ عارضه ای ندارند.

واضح است که داروهای گیاهی هم مانند داروهای شیمیایی، دارای عوارض خاص خودشان هستند و لازم است بیمار قبل از مصرف، نسبت به آن ها آگاهی کافی پیدا کند. ضمن این که همه فرآورده های گیاهی احتمال ایجاد حساسیت را دارند و باید به این نکته توجه شود.

2- داروهای گیاهی در دوران بارداری و شیردهی بی ضرر هستند.

بعضی فرآورده های گیاهی (با مقادیر دارویی) در دوران بارداری منع مصرف دارند و ممکن است باعث وارد آمدن صدمه به جنین و یا حتی سقط جنین شوند. بنابراین حتما قبل از مصرف هرنوع داروی گیاهی در دوران بارداری و حتی شیردهی، با پزشک یا متخصص داروهای گیاهی مشورت کنید.

3- مصرف داروهای گیاهی برای کودکان هیچ مانعی ندارد.

مصرف ترکیبات گیاهی به خصوص در کودکان زیر دو سال می تواند باعث بروز واکنش های حساسیتی شدید یا مشکلات تنفسی شود. پس احتیاط کنید.

4- مصرف همزمان داروهای گیاهی با داروهای شیمیایی هیچ تداخلی ندارد.

بسیاری از داروهای گیاهی با داروهای شیمیایی تداخل دارند و باعث افزایش یا کاهش اثر آن ها می شوند؛ بنابراین اگر داروی شیمیایی مصرف می کنید، قبل از مصرف هر نوع داروی گیاهی، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

5- داروها و عصاره های گیاهی به هر روشی که تهیه شود، مفید و قابل استفاده هستند.

بسیاری از گیاهان اگر به روش درست فرآوری نشوند، ممکن است مواد موثر و ترکیبات مفید خود را از دست بدهند. بعضی از این ترکیبات به حرارت حساس هستند و همچنین شرایط و حتی ظروف نگهداری آن ها هم در حفظ ترکیبات مفید آن ها موثر است.

6- داروهای گیاهی نیاز به تنظیم دوز ندارند.

در تمام موارد، دوز عصاره یا اسانس گیاهی مورد نظر، در میزان تاثیر و اثر درمانی آن ها مهم است. ضمن اینکه بسیاری از گیاهان دارای حداقل دوز سمی هستند و اگر بیشتر از این مقدار مصرف شوند، می توانند باعث بروز سمیت های قلبی، کبدی و کلیوی شوند.
نوع مطلب : مقالات، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
عظیم جان آبادی
1394/09/28
1398/03/18 04:11 ق.ظ

I know this website provides quality dependent posts and extra information, is there any other website which gives these kinds of data in quality?
1398/02/26 10:23 ق.ظ
If some one wishes to be updated with newest technologies afterward he must be go to see this web site and
be up to date everyday.
1398/02/24 02:50 ب.ظ
I'm truly enjoying the design and layout of your blog.

It's a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme?
Fantastic work!
1398/02/24 08:14 ق.ظ
I have read so many articles or reviews concerning the
blogger lovers but this paragraph is genuinely a nice paragraph, keep it up.
1398/02/21 06:42 ب.ظ
We're a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
Your site offered us with valuable info to work on. You've done an impressive job and our entire community will be thankful
to you.
1398/02/19 01:40 ق.ظ
What i don't realize is in reality how you are no longer actually much more smartly-liked than you may be right now.
You are so intelligent. You recognize therefore considerably on the subject of this subject, produced me in my view consider it from so many various angles.
Its like men and women don't seem to be fascinated unless it is one thing to do
with Girl gaga! Your individual stuffs excellent. At
all times take care of it up!
1398/02/18 02:33 ب.ظ
I'm not sure why but this website is loading extremely slow for me.
Is anyone else having this issue or is it a problem on my end?
I'll check back later and see if the problem still exists.
1398/02/13 07:02 ب.ظ
Thanks for the auspicious writeup. It in reality used to
be a enjoyment account it. Look complex to more delivered agreeable from you!
By the way, how can we be in contact?
1398/02/11 04:46 ب.ظ
What a material of un-ambiguity and preserveness of
valuable familiarity about unexpected feelings.
1398/01/20 03:04 ب.ظ
Hey would you mind sharing which blog platform you're working with?

I'm going to start my own blog in the near future but I'm having a tough time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
The reason I ask is because your design seems different
then most blogs and I'm looking for something unique.
P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask!
1398/01/19 12:16 ق.ظ
You really make it appear really easy together with your presentation however I find this matter to be really something that I feel
I would never understand. It seems too complicated and very broad for me.

I'm taking a look ahead on your next post, I will try to get the cling of it!
1398/01/18 10:07 ب.ظ
Hi, this weekend is good designed for me, since this point in time i am reading
this great informative paragraph here at my residence.
1398/01/17 04:04 ب.ظ
magnificent points altogether, you just won a new reader. What would you recommend in regards to your post that you simply made some days ago?
Any certain?
1398/01/16 12:38 ب.ظ
Hi! I know this is kinda off topic nevertheless I'd figured I'd ask.
Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog article or vice-versa?
My site goes over a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly
benefit from each other. If you might be interested feel free to shoot me an e-mail.
I look forward to hearing from you! Wonderful blog by the way!
1398/01/15 08:44 ق.ظ
Great article.
1398/01/15 01:45 ق.ظ
If you are going for most excellent contents like myself, only pay a quick visit this web page all the time as it offers feature contents, thanks
1397/07/14 09:31 ب.ظ
I don't even know how I ended up here, but I thought this post was good.
I do not know who you are but definitely you're going to a famous blogger if you aren't already ;) Cheers!
1397/05/5 05:00 ق.ظ
An impressive share! I have just forwarded this onto a colleague who has been doing a
little research on this. And he actually ordered
me breakfast because I stumbled upon it for
him... lol. So allow me to reword this.... Thanks for the meal!!
But yeah, thanks for spending time to discuss this issue here on your blog.
1397/04/11 03:00 ب.ظ
Wow! At last I ցot a web site frkm ԝһere І know hoѡ tߋ genuinely
obtain usеful information regarding my study аnd knowledge.
1397/04/8 11:46 ق.ظ
Its lіke уou reаd my mind! Yоu appear to understand ѕo much аpproximately tһis, ѕuch
aѕ you wrote the ebook іn it or ѕomething.

I feel thɑt yоu jᥙst сould do with somе
percent to power the message home a bіt, however otһеr than that, tjis is wonderful blog.Α
fantastic гead. Ӏ wіll certainlʏ bee back.
1397/03/27 11:08 ق.ظ
Wow, this post iis fastidious, mү youngedr sister іs analyzing ѕuch
thingѕ, thus I aam going to telⅼ heг.
1397/02/30 05:35 ق.ظ
Your style is so unique compared to other people I have read
stuff from. Thank you for posting wwhen you've got the opportunity, Guess I
will just book mark this page.
1397/02/24 03:53 ب.ظ
You're so awesome! I don't believe I've truly read
through a single thing lke that before. So nice to disscover somebody with some original thoughts on this issue.
Seriously.. thank you for starting this up. Thiis site is something that's needed
on the internet, someone with a little originality!
1397/02/24 09:54 ق.ظ
What i don't understood is in fact how you are not really a
lot more neatly-appreciated than youu may be right now. Youu are very intelligent.
You know thus considerably in the case of this matter, produced me personally consider iit from numerous various angles.

Its like men and women aren't fascinated until
it's something to accomplish with Woman gaga!
Your personal stujffs outstanding. Alll the tome deal with it up!
1397/02/1 03:58 ق.ظ
Thiss is a tolic whjch is close too my heart... Take care!
Exacftly where aare your conttact details though?
1396/09/17 01:25 ق.ظ
I think the admin of this site is in fact working hard in favor of his site, for the reason that here every data is quality based material.
1396/05/30 02:13 ب.ظ
Awesome blog! Is your theme custom made or did you
download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements
would really make my blog shine. Please let me know where you got your design. Kudos
1396/05/17 08:11 ق.ظ
I’m not that much of a online reader to be
honest but your blogs really nice, keep it up! I'll go ahead and bookmark your website to come back down the road.
All the best
1396/05/17 05:15 ق.ظ
Great post.
1396/05/15 04:31 ب.ظ
This is a good tip especially to those fresh to the blogosphere.
Simple but very accurate information… Thank you for
sharing this one. A must read article!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


موضوعات
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای موسسه آسیب های اجتماعی ستایشگران محفوظ است